Misvak Kullanmanın Önemi

Misvak Kullanmanın Önemi. Peygamber Efendimiz (SAV)’in sünneti olan misvak ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için mercek altına aldık. Peki misvak nedir? Ne işe yarar? Misvağın faydaları neler?
Efendimiz (s.a.v.)’in bizlere vermiş olduğu emir ve vasiyetlerden biri de, her abdest almada ve her namazdan önce misvâk kullanmamızdır. Bu ahdi bozanlar ve buna göre hareket etmeyenler çoğunluktadır. Bu durum, Allâh (c.c.)’u tazim için mescitlere gelen melekleri ve sâlih kişileri rahatsız etmektedirler. Efendimiz (s.a.v.) ağız ve bilhassa diş temizliğini defalarca beyân ve te’kîd (pekiştirme) etmişlerdir.
Efendimiz (s.a.v.)’in sünnetlerinden herbirinin cennette bir basamağı vardır. Bu basamaklara ancak Efendimiz (s.a.v.)’in sünnetlerini yerine getirmek ve bunları başarmakla çıkılır. “Bu sünneti yapmamamız veya bırakmamız caizdir” diyen bazı zayıf kişilere Kıyamet Günü, “İşte yapmadığın bu sünnete karşılık seni bu basamağa çıkmaktan mahrum ettik” diyeceklerdir.
İmâm Şiblî (r.âleyh) bir gün abdest vakti misvâkını bulamamış, orada birisinden bir dinar karşılığında bir misvak almış ve dişlerini temizlemişti (bunu yapmadan abdestini almamıştı). Yüksek fiyatla bu basit şeyi aldığını görenler hayret etmişlerdi. Kendisi bu işe şaşanlara şöyle cevap vermişti: “Allâh (c.c.) katında dünyanın bir sinek kanadı kadar dahi değeri yoktur. Kıyâmet Günü Hâkk Te‘âlâ tarafından bana: “Peygamberinin sünnetini ne sebeple yapmadın? Dünya ve içinde bulunan bütün mallar Hâkk Te‘âlâ nazarında bir sinek kanadı kadar bile önemli olmadığı halde bu dünya malından verip Peygamberinin sünnetini neden yerine getirmedin?” diye sorulacak olursa ne cevap vereceğim?”
Ey kardeşim! Şayet senden misvakı olmayan kişi bir misvak istese ve sen de misvakını ikiye bölüp yarısını vermiş olsan, kendini Allâh (c.c.)’un velilerinden ve Efendimiz (s.a.v.)’in yakınlarından sanabilirsin. Edeb ve terbiye sınırı içinde yapılan az bir iş, edeb ve terbiye sınırı dışında yapılan çok işten daha hayırlıdır.
(İmâm Şarani, Büyük Ahidler, s.68-69)