Şeytan’ın Dilinden Hakikatler

Şeytan’ın Dilinden Hakikatler başlıklı yazımızı istifadenize sunuyoruz.
Şeytân bir gün Resûlullâh (s.a.v.) Efendimiz’in meclisine Allâh (c.c.) tarafından doğruları söylemek üzere gönderildi ve namaz hakkında şunları söyledi; “O her ne zaman ki namaza kalkmak ister; tutarım. Ona vesvese veririm. Derim ki: Henüz vakit var. Sen de meşgulsün. Hele şimdilik işine bak. Sonra kılarsın. Böylece o vaktinin dışında namaz kılar. Ve böylece kıldığı namaz yüzüne atılır.
Şâyet o kimse beni mağlup ederse,vaktinde namaz kılmaktan alıkoymak için ona insan şeytânlarından birini yollarım. Bunda da beni mağlup ederse namaz içinde, sağa sola bakmasını, çabuk namaz kılmasını, başını imâmdan evvel secdeden ve rükûdan kaldırmasını ve imâmdan evvel secde ve rükû yapmasını söylerim.
Bunlarda da yenilirsem namazda parmaklarını çıtlatmasını emrederim. Sonra namaz içinde iken burnuna üflerim ve esnemeye başlatırım. Şâyed bu esneme esnâsında elini ağzına kapamazsa içine küçük bir şeytân girer, dünya hırsını ve dünyevi bağlarını çoğaltır.”
Resûlullâh (s.a.v.) Efendimiz İblis’e aşağıdaki şekilde kısa kısa bazı sorular sordu. O da bunlara cevâb verdi: “Ya lain, senin oturma arkadaşın kim?” “Fâiz yiyen.” “Dostun kim?” “Zinâ eden.” “Yatak arkadaşın kim?” “Sarhoş.” “Misafirin kim?” “Hırsız.” “Elçin kim?” “Sihirbazlar.” “Gözünün nûru nedir?” “Karı boşamak.” “Sevgilin kim?” “Cuma namazını bırakanlar.” “Ya lain senin kalbini ne kırar?” “Allâh (c.c.) yolunda cihâda koşan atların kişnemesi.” “Peki, senin cismini ne eritir?” “Tevbe edenlerin tevbesi” “Peki ciğerini ne parçalar, ne çürütür?” “Gece ve gündüz Allâh (c.c.)’a yapılan bol istiğfâr.” “Peki yüzünü ne buruşturur?” “Gizli sadaka.” “Peki, gözlerini kör eden nedir?” “Gece namazı.” “Peki başını eğdiren nedir?” “Çokça kılınan cemâatle namaz…”
(Muhyiddin-i Arabî (k.s.), Şeytânın Hîleleri, s.18-22)