Şaban Ayının Fazileti

Şaban Ayının Fazileti başlıklı yazımızı istifadenize sunuyoruz.

Resûlullâh (s.a.v.) buyurdu ki: “Şa’bân ayı benim ayımdır. Kim Şa’bân ayına değer verirse muhakkâk ki o, benim emrime önem vermiş olur. Benim emrimi büyük tutana ise, ben kıyâmet günü öncü bir kurtarıcı ve iyi bir hazırlık olurum.” (Dürret’ül Vâizîn)

Ümmü Seleme (r.anhâ), Resûlullâh (s.a.v.)’in Ramazan’dan başka aylarda, Şa’ban’dan daha çok hiçbir ayda oruç tutmadığını bildirmiştir.

Hz. Enes (r.a.)’in, Resûlullâh (s.a.v.)’in oruçların en üstünü hangisidir? sorusuna cevâb olarak: “Oruçların en üstünü Ramazân-ı Şerîfe ta’zîm ve hürmet için Şa’bân ayında tutulan oruçtur” buyurduklarını beyân eylemiştir

Abdullah (r.a.)’in bildirdiği hadîs-i şerîfte: “Şa’bân ayının son pazartesi günü oruç tutanın günâhları mağfiret olunur” buyurdu.

İbn-i Seyf el-Yemenî (k.s.) “Şa’bân ayı Resûlullâh (s.a.v.)’e Salâvât-ı Şerîfe getirme ayıdır.”
buyurmuştur.

Bu ay hayır kapılarının açıldığı, bereketlerin saçıldığı, hataların bırakıldığı, günâhların örtüldüğü ve mahûkâtın en hayırlısı Hz. Peygamber (s.a.v.)’e salâvâtın çokça yapıldığı bir aydır. Artık her akıllı mü’mîne gereken; bu ayı gafletle geçirmeyip, geçmiş günâhlarına tövbe ile temizlenerek Ramazân’ı karşılamaya hazırlanmaktır. Böylece kul, Şa’bân ayında Râbbine çokça yalvarmalıdır.

Şa‘bân-ı Şerîf’te okunacak duâ: Allâhümme bârik lenâ fî şa’bân ve belliğnâ ramazân vahtim lenâ bi’l-îmân ve yessir lenâ bi’lKur’ân

(Bu duânın, sayı sınırı olmamakla berâber Şa’bân-ı Şerîf boyunca günde 100 defa okunması çok fazîletlidir).

Şa‘ban-ı Şerîf duâları:
İlk on (10) gün: “Yâ latîfü celle şânüh”
İkinci on (10) gün: “Yâ razzâku celle şânüh”
Son on (10) gün: “Yâ azîzü celle şânüh”

(Ömer Muhammed Öztürk, İbâdet Takvimi ve Duâlar, s.55.)

Bir Yorum Bırak