Mutlu Aile Sağlıklı Nesil

Mutlu Aile Sağlıklı Nesil başlıklı yazımızı istifadenize sunuyoruz.
Günümüzde evlilik kurumunu yıpratmak için çok tuzaklar var. Evlilikler gittikçe azalıyor, boşanmalar artıyor. Bekar gençler evlilik beklentilerini gerçeklik üzerine değil, dizi ve filmlerdeki gördükleri senaryo ile kurgulanmış bir dünya üzerine kuruyorlar genellikle.
Karı-koca problemlerini çözmeyi bilmeyince birbirlerine sürekli incitici bir dil kullanabiliyorlar. Eşini yaralayan kendi mutlu olamaz. Çiftlerin konuşurken nasıl bir dil kullandıklarına dikkat etmesi lazım. Sert bir dil kırar; şefkatli bir dil onarır, sevgiyi yeşertir. Aile bir savaş alanı değil, sevgi bahçesi olmalı. Dikenlere takılmadan gülleri koklamayı öğrenmeli karı-koca. Nisâ sûresi 34. âyet-i kerîmesinde Allâh (c.c) erkeği aileye reis tayin etmiş, kadınlara da saliha kadın olarak eşlerine saygılı ve itaatkar davranmasını emretmiş. Allâh’ın Resûlü (s.a.v.) pek çok hadîs-i şerîfte: “Saliha kadını” kocasına itaatkar kadın olarak tanımlamış. Gelelim çocuklara, insanın hayatının şekillenmesinde anne-babası en önemli etkendir. Fakat günümüzde çocukları ailelerden daha çok çevre ve medya yetiştiriyor. Küçükken televizyon önünde saatleri geçen minikler oradaki bütün zararlı mesajları alıyorlar. Öncelikle çocukları TV’den ve sosyal medyadan mümkün olduğu kadar uzak tutmak lazım. Aslında en güzeli evlerden TV’leri atmak. Artık internetten istenilen program izlenebiliyor. Bu şekilde çocukları korumak ve ailece zaman geçirmek daha çok mümkün olabilir.
Günümüz anne-babaları çocuklarını mutlu etmek adına her istediklerini yapmaya çalışarak, onlara sorumluluk vermeyerek, kuralsız çocuklar yetiştirme modelini benimsiyorlar genellikle. Çocuğu aşağılamadan, sevgiyi kesmeden, değer verdiğini göstererek şefkatle disipline etmek çocuğun mutlu bir yetişkin olması için gerekli.
(Sema Maraşlı, www.cocukveaile.net)