Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri’nin Hayatımıza Yön Verecek Sözleri

Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri’nin Hayatımıza Yön Verecek Sözleri. Cüneyd Bağdadi Hazretleri kimdir? Cüneydi Bağdadi Hazretleri nasıl bir mizac ve ahlaka sahipti? Cüneydi Bağdadi nerede doğdu, eğitimi nereden aldı? Cüneyd Bağdadi hakkında bilgiler yazımızda


Birisi, Cüneyd-i Bağdâdî (k.s.)’a; “Gözümü yabancı kadınlara bakmaktan nasıl koruyabilirim?” diye sordu. Cüneyd-i Bağdâdî (k.s.) “Yabancı kadını gördüğün zaman, Allâhü Te’âlâ’nın seni, senin o kadını görmenden daha iyi gördüğünü hatırla.” buyurdu.
Cüneyd-i Bağdâdî (k.s.) buyurdu ki: “İnsanları Allâhü Te’âlâ’nın sevgisine kavuşturacak yol, yalnız Peygamber (s.a.v.)’in yoludur. Bundan başka olan dinler, inançlar, rüyalar çıkmaz sokaktır. İnsanı saadete kavuşturmazlar. Kur’ân-ı Kerîm’in ahkâmını öğrenmeyen ve hadîs-i şerîflere uymayan kimse câhil ve gâfildir. Buna uymamalıdır.”
Cüneyd-i Bağdâdî (k.s.)’a; “Tevazû nedir?” diye sordular. Cevâbında “Şefkat ve merhamet kanatlarını (kuşun yavrularını koruyabilmek için germesi gibi) mahlûklar üzerine germen ve herkese karşı yumuşak davranmandır.” buyurdu.
Yine Cüneyd-i Bağdâdî (k.s.) buyurdu ki: “İbâdet etmek bakımından dünyanın bir saati, kıyametin bin senesinden daha iyidir. Zira bu bir saatte, salih faydalı âmel işlenebilir. Hâlbuki kıyametin o bin senesinde bir şey yapılamaz. O halde, ey Mü’min kardeşim! Vâktini boş şeylerle geçirme! Zamanının kıymetini bil ve en iyi şeyler için kullan! Namâzlarını vaktinde kıl ki, kıyamet günü pişman olmayasın ve büyük sevâba kavuşasın!”
“İnsanı Allâhü Te’âlâ’ya kavuşturan yol, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in izinde bulunanların gittiği yoldur. Bu yola bütün kötü yollar kapalıdır.”
“Bir kimse, Allâhü Te’âlâ’ya kavuşmak yolunda, milyonlarca sene sıdk ve ihlâs ile yürüse ve bir an geri dönse, kaybı kazancından fazladır.”
“İnsanın, Allâhü Te’âlâ’ya kavuşturan yolda yürümesi, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’e ve O (s.a.v.)’in hakîkî vârisi olan büyük âlimlere tam tâbi ve teslim olmakla mümkündür. Şüphe çukuruna ve bid’at karanlığına düşmüş olanlar bu yolda yürüyemezler.”
“Allâhü Te’âlâ’nın rızâsına nasıl kavuşulur?” diye sorulunca; “Dünyâya düşkün olmayı terket, kavuşursun. Nefsin hevâsına uyma ulaşırsın.” buyurdu.

(Evliyalar Ansiklopedisi, 1006-1010.s.)