Daha çok taharet gibi işlerde kullanılması sünnet olan “sol elin” kendini dezenfekte edebilme özelliği  ve bu özelliğin sağ elde olmadığı günümüzde  yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır
Sağ elin avuç içinde ise uyumamıza yardımcı olan uyku baloncukları yer alır.
Sağ tarafımıza yatıp yüzümüzü elimize yaslarsak beyin uyku için uyarılır. Bu özellik insanın sadece sağ elinde vardır.
Sağ Tarafa Yatmanın Faydaları:
ABD’de bulunan Stony Brook Üniversitesi’nde uyuma şekli üzerine yapılan araştırmalar “yan yatarak uyumanın” beynin temizlenmesini sağladığı ortaya çıkardı.
Yan yatma pozisyonda sırt üstü veya yüz üstü uyuma şekline göre daha fazla lenf sistemine yardımcı olduğu, bunun da beyinde istenmeyenlerin kimyasalların birikmesine engel olarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı belirtildi.
Bilim Adamlarının bir çok beyin görüntüsünü incelemeye aldığı ve “Journal of Neuroscience” yayınlanan araştırmada vücudun ikinci dolaşım sistemi olarak tanımlanan lenf sistemi yan yatmak suretiyle rahatladığı ve daha iyi çalıştığı belirtildi. Lenf sistemi vücutta toksinlerin arındırılması, kan dolaşımını kontrol edilmesi ve zararlı bakteri ve virüslerin yok edilmesi gibi görevleri yerine getiriyor.
Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Sağ Tarafına Yatardı:
Peygamberimiz (s.a.v) uyurken sağ yanına doğru yatarak uyurdu. Riyazü’s-Salihîn kitabında :Bera b. Azib (r.a)’den rivayet edilen hadiste: Peygamber Efendimiz (s.a.s) yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı. (Riyazü’s-Salihîn; c. 2 s. 206-207-208-209.) Hafsadan (r.a.) rivayetle:
Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, “Allah’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı. (Camiüssağir)
(Stony Brook, NY – August 4, 2015)