“Kaylule uykusu” tam gün ortasında güneş tepedeyken yapılan bir istirahattir ve sünnettir. Eğer öğle namazı hemen kılınmıyorsa genellikle öğle namazı öncesinde yapılır. Aksi halde namazdan sonra da yapılabilir. Faydaları şunlardır:

  1. “Kaylule” Erken Yaşlanmayı Önler. İşte bu nedenle buna “güzellik uykusu” da denilir. Uykuda büyüme hormonları salınarak derideki ölü hücrelerin yenilenmesi sağlanır.
  2. “Kaylule” Gün İçindeki performansınızı artırır. Bir araştırmaya göre “kaylule” zihinsel ve fiziksel aktivitelerin performansını artırıyor. Eğer çok fiziksel aktivitede bulunuyorsanız, “kaylule” sayesinde hemen tekrar dinlenebilir ve sonuçta daha iyi bir atletik performans sergileyebilirsiniz. Çalışmalar gösteriyor ki ideal “kaylule” süresi, 20 ila 40 dakika arası olmalıdır.
  3. “Kaylule” hücreleri onarır. Uyku halindeyken bedenimiz kendini onarır. Stres ve toksinler sonucu vücutta oluşan zararı onaran proteinler üretilir. “Kaylule” sayesinde üretilen büyüme hormonları doku ve kas yıpranmalarını iyileştirir.
  4. “Kaylule” hafızayı kuvvetlendirir. Yine yapılan son araştırmalara göre “kaylule” genel beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlıyor. Araştırıcılar, “kaylule” sırasında geçici hafızanın kalıcı hafızaya dönüştürüldüğünü ve aynı zamanda da geçiçi hafızanın boşaltılarak yeni bilgilerin öğrenilmesine beynin hazır hale getirildiğini keşfettiler
  5. “Kaylule” kolay kilo vermenize yardımcı olur. Uykusuzluk leptin ve ghrenlin hormonlarının dengesini bozar. Bu hormonlar iştahınızdan sorumludurlar. Bu hormonların dengesi bozulduğunda daha fazla yeme ihtiyacı hissedersiniz. “Kaylule” ise bu hormonları dengede tutar. Magnezyum, sinirlerinizi yatıştırmada ve kasları gevşetmede size yardımcı olabilir ki bu da iyi bir uyku için yardımcı olur.

(Basından Derleme)