Ramazan Ayında Okunacak Dualar

Mubarek üç ayları yaşadığımız şu dönemde bu aylardan sonuncusu olan ve 11 ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazana ulaşıyor olmanın sevinci ve coşkusu içerisindeyiz. İslam aleminin ve Müslümanların yoğun olarak ibadet ettiği bu ayda siz değerli takipçilerimizin Ramazan ayında okunacak dua ve Ramazan ayında okunacak dualar konusunda yoğun isteği bulunmaktadır.

Ramazan Ayının İlk 10 Günü Edilecek Dua

يَاأَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

“Ya erhame’r- Rahimîn”

Manası: Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım!

Ramazan Ayının İkinci 10 Günü Edilecek Dua

يَاغَفَّارُ الذُّنُوبِ       

“Ya Gaffarü’z- zünûb”

Manası: Ey günahları bağışlayan Yüce Allah’ım!

 

Ramazan Ayının Son 10 Günü Edilecek Dua:

يَاعَتِيقَ الرِّقَابِ

“Ya ‘atîka’r- rikab”

Manası: Ey kullarını cehennemden azad eden Yüce Allah’ım!

  1. İkaz: Bu dualar günde en az yüz (100) def‘a okunmalıdır.
  2. İkaz: Ramazan-ı Şerîfin herhangi bir gecesi Fetih Sûresi okunursa, o sene içindeki kötülük, bela ve musîbetlerden bi izni’llahi Te‘ala muhafaza olunur.
  3. İkaz: Ramazan-ı Şerîfin yirmi üçüncü (22’nciyi 23’üncüye bağlayan gece) gecesi Ankebût Sûresi ve Rûm Sûresi okunmalıdır.
  4. İkaz: Ramazan-ı Şerîfin herhangi bir gününde 363 (üç yüz altmış üç) İhlas Sûresi okunmalıdır.

Tüm Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde; yardımlaşma bilinci içerisinde geçirmesi gereken Ramazan ayında yapılacak ibadetler çok önemli bir husustur. Bu ay içerisinde siz ziyaretçilerimiz için onlarca faydalı bilgi paylaşma gayreti içerisinde olacağız.

Kazanımlar

Bu konuda Ömer Öztürk Efendi’nin İbadet Takvimi ve Dualar isimli kitaptan faydalandık. Değerli Müslümanlar, bu aylarda ibadetinizi artırmanız dünyanız ve ahiretiniz için faydalı olacaktır. Ramazan ayının ilk on günü edilecek, ikinci on günü edilecek ve son on günü edilecek dua bu yazıda yer almaktadır. En üst düzeyde faydalanmanızı temenni ederiz. Hayırlı Ramazanlar dileriz.

Bir Yorum Bırak