Ramazan Ayında Okunacak Dualar: Dua-i Arş

İbadetle geçirilmesi tavsiye olunan Ramazan ayında okunacak dualar Müslümanlar tarafından merak edilmekte ve aranmaktadır. Ramazan ayında okunacak duaların en önemlilerinden bir tanesi Dua-i Arştır. Bu dua Ramazan ayının başında, ortasında veya sonunda üç kere okunur.

Dua-i Arş

Ramazân ayının evvelinde (başında) veyâ ortasında veyâ âhirinde (sonunda) üç kere okunacak.

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

اَللّٰهُ رَبٌّ أَحَدٌ صَمَدٌ فَرْدٌ لِلْعَالَمِينَ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ أَرْسَلَهُ مُبَشِّرًا ، لِلْكَافِرِينَ مُنْذِرُونَ مُنْذِرًا مِنَ النَّارِ وَ مُنْذِرًا نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ أَحَدٌ حَمِيدٌ وَ قَاسِمٌ وَشَاهِدٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَقَائِمٌ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ وَهُوَ نَبِيُّ الْمُصْطَفٰى صَلَّى اللّٰهُ تَعَالَى عَلَيْهِ وَسَلَّمَ. وَاِْمَامُ الْمُرْتَضَى وَالرَّسُولُ الْمُجْتَبٰى نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ هُوَ الرَّسُولُ الْمُرْسَلُ صَاحِبُ الْكِتَابِ مُنْذِرٌ وَالْكِتَابُ الْمَجْدُ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ صَاحِبُ اللِّوَاءِ وَالْمِنْبَرِ وَالْبُرَاقِ اَْزْهَرِوَالرِّضَاءِ وَالْكَوْثَرِ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ وَزَيْنُ الْجِنَانِ أَحْمَدٌ عَبْدٌ مُطِيعٌ عَادِلٌ عَبْدٌ جَوَادٌ نَافِعٌ لِلْمُشْرِكِينَ قَائِلٌ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ وَشَفِيعُنَا مُحَمَّدٌ وَرَسُولُنَا مُحَمَّدٌ فَخْرٌ لَنَا مُحَمَّدٌ خَيْرٌ لِلْعَالَمِينَ شَفِيعٌ لِلْمُذْنِبِينَ وَالْمُجْرِمِينَ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ اِخْتَارَهُ وَاَرْسَلَهُ فِي خَلْقِهِ شَرَّفَهُ يُحِبُّهُ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٌ صَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مَحَمَّدٍ وَآلِهِ وَصَحْبِهِ اَجْمَعِينَ بِرَحْمَتِكَ يَاأَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm

“Allâhü Rabbün Ehadün Samedün ferdun li’l-‘âlemîne, Nebîyyinâ Muhammedin erselehü mübeşşiren. li’l-kâfirîne münzirûne münziren mine’n-nâri ve münziren n Nebîyyinâ Muhammedün Ehadün, Hâmidün ve Kâsimün ve Şâhidün li’l-Mü’minîne ve kâimün Nebîyyinâ Muhammedün ve hüve Nebîyyü’l- Mustafâ salla’llâhu te‘âlâ ‘aleyhi ve sellem. Ve’l-İmâmu’l-Murtezâ, ve’r-Resûlü’l- Müctebâ, Nebîyyinâ Muhammedün hüve’r-Resûlü’l-Murselü, Sâhibu’l-kitâbi, Münzirün ve’l-kitâbu’l-Mecdü, Nebîyyinâ Muhammedün Sâhibu’l-livâ’i ve’l-minberi ve’l-burâki’l- ezheri ve’r-rızâ’i ve’l-kevseri Nebîyyinâ Muhammedün ve zeynü’l-cinâni Ahmedün, ‘Abdün Mutî‘ün, ‘Âdilün, ‘Abdün, Cevâdün, Nâfi‘un, li’l- müşrikîne Kâilun, Nebîyyinâ Muhammedün ve Şefî‘unâ Muhammedün ve Resûlünâ Muhammedün fahrün lenâ Muhammedün hayrün li’l-‘âlemîne Şefî‘ün li’l-müznibîne ve’l-mücrimîne, Nebîyyinâ Muhammedün ihtârahü ve erselehü fî halkıhî şerrefehü, yuhibbuhü Nebîyyinâ Muhammedün salla’llâhu ‘alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Âlihî ve Sahbihî ecma‘îne bi rahmetike yâ erhame’r- Râhimîn.”

Manası: Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.

Allâh (c.c.) tek olan ve Rabb olandır, herkes O’na muhtâçtır, O hiç kimseye muhtâç değildir. O Allâh ki, Resûlü Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’i âlemlere müjdeleyici olarak gönderendir. Kâfirleri ateşle korkutucudur. Korkutucu olan Efendimiz (s.a.v.) tektir. Övülen ve Mü’minlere şâhid olandır. Efendimiz (s.a.v.) seçilmiş Nebî râzı olunan önder ve seçkin Elçidir. O (s.a.v.) gönderilmiş Elçidir. Kitâb sâhibi korkutucu Nebîdir. Efendimiz (s.a.v.) sancak, minber, burak, rızâ makamı ve kevser sâhibidir. Gönüllerin süsü Ahmed (s.a.v.)’dir. İtâatkâr adâletli, cömert, faydalı bir kuldur. Müşriklere (Hakk’ı) anlatan, âhirette bize şefâatçi olandır. Allâh’ın Resûlü Efendimiz Muhammed (s.a.v.) bizim iftihârımızdır. Âlemlerin en hayırlısı, günâhkârların şefâatçisidir. Allâh’ın Resûlü Efendimiz Muhammed (s.a.v.), Cenâb-ı Hakk’ın mahlûkatın içinden seçip gönderdiği, mahlûkâtın içinde en şerefli kıldığı Efendimiz, yaratılmış en yüce Zât-ı akdesdir (en mukaddes Zât). Ey merhametlilerin en merhametlisi Allâh’ım! Rahmetinle Efendimiz (s.a.v.)’e, Âli’ne ve Ashâbın’a salât ve selâm olsun.

Ramazan Ayında Okunacak Dualar ve Dua-i Arş

Yukarıda yer alan; Ramazan ayının başında, sonunda veya ortasında okunması gereken Dua-i Arş; Ramazan ayında okunacak dualardan bir tanesidir. Bunu okumanızı tavsiye eder; hayırlı Ramazanlar dileriz.

Bir Yorum Bırak