Ramazan Ayı İçin İftar Duası & Ramazan Ayında İftar Duası Nasıl Yapılır?

Tüm Müslümanların oruç tuttuğu; İslam aleminin birleştiği ve huzurun hakim olduğu ay olan Ramazan ayında dinimizin emrettiği temel ibadet oruçtur. Oruç tutan müminler akşam ezanının okunmasıyla beraber iftarlarını yaparlar ve oruçlarını açarlar. Peki, iftar duası nasıl yapılır? En iyi iftar duası hangisidir?

Dualar arasında bir kıyas yapmak doğru olmayacaktır. Ancak sizlere önerebileceğimiz iftar duası şudur;

اَللّٰهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَعَلٰى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ وَلِصَوْمِ غَدٍ نَوَيْتُ فَاغْفِرْلِي مَاقَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ.

“Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve ‘aleyke tevekkeltü ve ‘alâ rızkıke eftârtü ve li savmi ğadin neveytü fa’ğfirlî mâ  kaddemtü vemâ- ahhartü.”

Ma‘nâsı

Allâh’ım Senin rızân için oruç tuttum, Sana inandım ve yalnız Sana tevekkül ettim. Senin verdiğin rızıkla iftâr ettim ve yarın ki oruca niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günâhlarımı affet.

İftar Duası Nasıl Yapılır?

Ramazan ayının bol sevabından ve faziletinden yararlanmak isteyen Müslümanlar Ramazan ayında emredilen ibadetleri yerine getirirler. Bu ibadetlerden en önemlisi olan Allah (c.c.) emrettiği Ramazan ayında tutulan oruçta sahur ve iftar gibi iki önemli terim yer alır. İftar Müslümanların orucunu hep beraber akşam ezanıyla açmasını ifade etmektedir. İftar açan müminler orucunun kabul olması ve doğru şekilde yerine gelmesi için dua ederler. Bu yazımızda da Ömer Öztürk Efendi’nin kitabından almış olduğumuz İftar Duasını sizlerle paylaştık. Ramazan ayıyla alakalı diğer paylaşımlarımız da sitemizde yer almaktadır.Yoğun ibadet etmenin faydasının bilindiği bu ayda sizlere ailenizle beraber mutlu, huzurlu ve bol ibadetli günler dileriz.

Bir Yorum Bırak