NAMAZ VAKTİ
24 saat içinde ardarda gelen, 5 tane büyük, 50 tane küçük aktif bioritm periyodu vardır. 5 büyük periyodun her birinin başlangıcındaki ilk 15 dakika biyolojik olarak en aktif zamandır. Bu sırada akupunktur noktaları tamamen açık durumdadır. 5 vakit namaz, bu 5 büyük biyolojik periyoda denk gelmektedir. Ezandan sonraki 15 dakika boyunca BAN tamamen açıktır. Sonra 1,5 – 2 saat boyunca yavaş yavaş kapanmaya başlar. 2 saat sonrası ile bir sonraki ezan vakti arasında ise kapalıdır.
Allah Resûlü (s.a.v.) hadîs-i şerîflerinde buyurmuştur ki;
“Namaz için vaktin evveli Allah’ın rızası, vaktin ortası
Allah’ın rahmeti, vaktin sonu ise Allah’ın affıdır.”
“İnsanlar eğer namaza erken gelmenin sevabını bilselerdi, bunun için yarışırlardı.”
Namaz Hareketleri
RÜKÛ omurganın, üreme organları, böbrekler ve idrar yolları gibi karın içi organların sağlığını korur. Mide, karın, sırt ve boyun kaslarını güçlendirir.
SECDE, bedenin üst bölgelerine kan akışını arttırır, beyinde sıvı ve kan dolaşımını düzenler. Beyni temizler, hafızayı güçlendirir, anlayış ve düşünce kabiliyetini arttırır, akciğer, kalp ve sinir sistemini arındırır. Secdeye gitmek ve secdeden kalkmakla tüm eklem ve kasların sağlığı ve esnekliği korunmuş olur.
Selam verirken omuzlara bakmak, göz kaslarında tembelliğe, gözlerde kan dolaşımı bozukluğuna, boyun omurlarında kireçlenmeye engel olur.
Abdest ve bamazın maddî faydaları saymakla bitmez. Burada örnek olarak sadece birkaçı anlatılmış, manevî hikmetlerine ise değinilmemiştir.
Sağlığı korumak için, abdest almak, 5 vakit namaz kılmak, helâl yemek ve yemeği azaltmak yeterlidir.
(Aidin SALİH, Gerçek Tıp, sf. 122-124)