Bir çınar düşünün…
Gökyüzüne uzanan dalları, heybetli gövdesi, görünmeyen ama bu muazzam çınarı besleyen ve derinlere salınmış kökleri ile bir ulu çınar…
Muhammedî (s.a.v.) kaynaktan sulanmış, sıddîkiyet nesebinden bahçıvanlar eliyle büyütülmüş bir çınar…
Gölgesinden herkesin istifade ettiği böyle bir çınarın altında oturarak, çınarın tamamını resmetmenin değil, idrak etmenin bile imkânsız olduğu âşikârdır. Ancak bazı mühim kimselerin ifadeleriyle tarihe not düşmek istedik:
“Ömer Öztürk kılavuzdur, En emîn ihvânımdır, mânen görevlidir.” (Hz. Mahmud Sami Ramazanoğlu (k.s.))
“Hz. Sami Efendi hazretlerinin senin hakkında söylediklerini yazsaydım ciltler dolusu kitap ortaya çıkardı.”(Ömer Kirazoğlu (r.h.))
“Ömerciğim, mümkün olsa şu kalbimi çıkarıp sana verirdim.” (Necip Fazıl Kısakürek)
“Türkiye’nin kaderinde söz sahibi olmasını beklediğimiz, MTTB’nin -Tevfik İleri’den sonra- saygı ile anılacak, ikinci genel başkanı Ömer Öztürk’tür.” (Mustafa Miyasoğlu)
“Ömer Öztürk bir ekoldür.” (İbrahim Eken Hocaefendi)
“Türkiye’de İslâmi gençlik hareketi Ömer Öztürk ile başlamıştır.” (Korkut Özal)
“Sohbetlerinde bulunmak şerefine nail olduğum bu Allâh (c.c.) dostunun kırk küsür yıldır Kur’ân ve sünnete aykırı bir davranışını görmedim.” (Prof. Dr. Erman Tuncer)
“Ömer Öztürk, dinamik, kararlı, güven ve huzur veren kişiliği; gençliği gündemin önünde taşıyan yönetim anlayışı; bilgi, görgü birikimi ile örnek alınacak bir şahsiyet olarak hayallerimize ve belleğimize işlendi. Kendileri, MTTB’yi gerçek kimliğine kavuşturan ve gençliğe yön veren unutulmaz genel başkan olmasından öte hepimiz için hâlen iyi bir “rol modeli” dir.” (Prof. Dr. Abdusselam Uluçam)
(Misvak Neşriyat, Hak Yolda Kılavuz Ömer Öztürk)