Misvâk; çöllerde yetişen: “Arak Ağacı”nın (Salvadora Persika) kök ve dallarından elde edilen güzel kokulu bir diş fırçasıdır. Misvâk’ta, insan sağlığına faydalı 35 çeşit organik ve kimyasal madde bulunmaktadır. Etkili bir temizlik için 5 dakika boyunca temizleme hareketlerine devam edilmelidir. Resûl-i Müctebâ (s.a.v.) Efendimiz: “Misvâkı o kadar çok kullandım ki, dişetlerimi döktüreceğinden korktum.” buyurmuşlardır. (Mecmâ’uz-Zevâid)

Misvâkı abdest alırken ağza su vermeden önce kullanmak müekked sünnet olduğu gibi, gün boyu çeşitli vesilelerle kullanmak da sünnettir. Ebû Hüreyre (r.a.)’den şöyle rivâyet edilmiştir. “Resûlullâh (s.a.v.)’in emrini işittiğimden beri, ben uyumadan önce, uyandıktan sonra, yemekten önce ve yemekten sonra misvâk kullanırım.” (Ahmed b. Hanbel) Nitekim uzmanlara göre misvâk; bakterilerin şekeri aside çevirmesini önlemek için yemeklerden önce veya yemeklerden hemen sonra kullanılmalıdır. Misvâkın bazı faydaları şöyledir:

Gözü kuvvetlendirir: Dişlerle göz hastalıkları arasında derin bir ilişki vardır. Dişler arasında sıkışıp kalan gıda artıklarının kokuşması sonucu, göz hastalıkları oluşur. Görme zayıflığı göz tansiyonu düşüklüğü ve körlüğün bir çok sebeblerinden birisi de diş temizliğine gereken ilgiyi göstermemektir. İbn-i Abbas (r.a.)’in bildirdiğine göre: “Misvâk görme gücünü artırır.” (Kastalâni)

Hafızayı Kuvvetlendirir:Büyük âlimlerden İbrâhîm Nehâi (r.a.), okuduklarını ve ezberlediklerini unuturdu. Bir gece Resûlullâh (s.a.v.)’i rüyasında gördü. Hâlini ona arz ederek “Yâ Resûlallâh (s.a.v.)! Okuduklarım hatırımda kalmıyor” dedi. Resûlullâh (s.a.v.) buyurdular ki: “Ey İbrâhîm! Şu birkaç şeyle âmel et: Az ye, az uyu, çok Kur’ân oku, çok namaz kıl, her namaz için abdest al, her abdestte misvâk kullan!” İbrâhîm Nehâî (r.a.) diyor ki: “Uyandıktan sonra Resûlullâh (s.a.v.)’in bu tavsiyelerini yerine getirmeye başladım. Kısa bir zaman sonra insanlar arasında kendisine uyulan bir kişi oldum.” (Şa’rani)(Ömer Muhammed Öztürk, Misvâk ve Hacamat)

Bir Yorum Bırak