Müslüman müslümanın derdiyle dertlenmeli onun sıkıntılarına ortak olmalıdır.. Doğu Türkistan, Arakan, Somali ve daha pek çok yerde müslümanlar zor durumdadır Teknolojinin getirdiği kolaylıklarla oralara yardım etmek daha kolay hale gelmiş durumda. Önceden aylarca süren yolculuklar şimdi birkaç saatte yapılabilmektedir. Arakan’a gidenler, gitmeden önce bildiklerinin, gittikten sonra öğrendikleri yanında bir hiç olduğunu anlatmaktadır. Zorunlu göç ve katliamlar yüzünden ne ev kalmış, ne de aileler…
Bugün Arakan’da yapılanlar, dün de Avrupa’nın ortasında Srebrenica’da yüzbinlerce müslümana yapılmıştı. Yani dünyanın neresinde olursa olsun, zulme hep müslümanlar muhatap olmaktadır. İnsan hakları savunucuları için “insan”ın ne anlama geldiği meselesi kritik bir sorudur. Nedense müslümanlara yapılan katliamlara, zulümlere, haksızlıklara uluslararası insan hakları savunucularının sesi çıkmadığı bir gerçektir. Tabii bu yaşananlarda sorumluluğu olan bir grup insan daha var: Müslümanlar. Zulüm coğrafyalarındaki katliamlara İslâm toplumları kayıtsız kaldıkça bu insanlık ayıbının sonu gelmeyeceğe benzemektedir.
1912’de Balkan savaşları esnasında, dünyanın her tarafındaki Müslümanlar gibi, Arakanlı Müslümanlar da para toplayarak Osmanlı Ordusu’na yardım etmişlerdi.
II. Abdülhamid Han döneminde Osmanlı’nın Asya’daki faaliyetleri neticesinde, padişah Hindistan, Çin ve Myanmar Müslümanları arasında popüler olmuştu. 1897’de Türk-Yunan Savaşı çıkınca, Myanmarlıların dahil olduğu Asya’daki Müslümanlar hemen yardım toplayarak Türkiye’ye gönderdiler. Arakanlı Müslümanlara borcumuzu ödeyelim. Geçmişte her zaman yanımızda yer alan ve fakir hâllerine bakmadan bize yardım eden Arakanlı Müslümanların imdadına
koşmalı ve onlara olan borcumuzu ödemeliyiz. Binlerce masum Arakanlı Müslüman’ın, cunta yönetimi ve Budist putperestler tarafından alçakça şehit edilmesi ve açlıktan ölmesi karşısında seyirci kalamayız.
Acaba kardeşlerimiz açlıktan ölürken, zengin iftar sofralarındaki çeşit çeşit yemekler nasıl boğazınızdan geçer?
(Hasan Celal Güzel, 2012/08/12 Tarihli Köşe Yazısı)