Kadir Gecesi Zikirleri

İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden biri olarak kabul edilen Kadir Gecesi‘nin ‘Bin aydan daha hayırlı‘ olduğu müjdelenmiştir. Bu özel ve anlamlı gecede yapılacak olan ibadetler de büyük önem teşkil etmektedir. Kur’an-ı Kerim‘in indirilmeye başlandığı ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi‘nde eller semaya yükselecek ve ibadetler yerine getirilecek. Peki, Kadir Gecesi zikirleri nelerdir? Kadir Gecesi’nde çekilecek zikirler ve tesbihler hangileridir? Kadir Gecesi zikir ve tesbihlerine yazımızda bulabilirsiniz.

Sahîh-i Buhârî’de, Ebû Hüreyre’nin (r.a.) bildirdiği hadîs-i şerîf de Nebî (s.a.v.) buyurdu: “Kadir Gecesi’ni, inanarak ve sevâbını bekliyerek ihya edenin geçmiş bütün günâhlarını Allâhü Te‘âlâ mağfiret eder.”

Kadir Gecesi selâmettir. Şeytan bu gece kötülük yaptıramaz. Medarik’de diyor ki, o gece o kadar çok melek dolaşır ki, erkek, kadın rastlayıp selâm vermedikleri bir mü’min kalmaz. Selâm şerefinden ve bu Kadir Gecesi’nin bereketinden mahrum kalanlar kâfirlerdir.

Bir rivâyette şöyle buyrulmuştur: “Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîfin yirmi yedinci gecesidir.”

Ebî Kâ’b buyurdu ki, Kur’ân-ı Kerîm’i Muhammed (s.a.v.)’e gönderen Allâhü Te‘âlâ’ya yemîn ederim ki, Kadir Gecesi, Ramazan-ı Şerîf’in yirmi yedinci gecesidir. Yemininde istisna eylemedi. Nereden biliyorsun? dediler. Resûlullâh (s.a.v.)’in haber verdiği alâmetlerden deyip: “O gecenin sabahı, güneş, tas gibi görünür, parlamaz.” buyurdu. Medârik’te de diyor ki, Kadir Gecesi, Ramazan-ı Şerîf’in yirmiyedinci gecesidir. Nitekim Ebû Hanîfe Âsım’dan, Âsim Vezerr’den, Vezerr Ebî Kâ’b’dan (r.a.) bildiriyor. Ebî Kâ’b yemîn ederek buyurdu ki Kadir Gecesi, Ramazan-ı Şerîf’in yirmi yedinci gecesidir. Çoğunluk da bu fikirdedir.

Nebî (s.a.v.) buyurdu ki: “Kadir Gecesi’nde bir kere İnnâenzelnâ sûresini okuyan, başka zamanda Kur’ân-ı Kerîm’i hatm edenden daha sevgilidir. Kadir Gecesi’nde bir tesbîh, bir tehlîl, bir tahmîd söyleyen, benim yanımda, yedi yüz bin tesbih, tahmid ve tehlîlden kıymetlidir. Bu gece çobanın koyunu sağma müddeti kadar namaz kılan, ibâdet edeni, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibâdetle geçirenden daha çok severim.”

Nebî (s.a.v.) bu gece şöyle duâ edilmesini tavsiye etmişlerdir: “Allâhümme inneke afüvvün tühıbbül afve fa’füannî” (Allâh’ım! Sen afvedersin; afvetmeyi seversin günahlarımı affet!) diye duâ et.” Kadir Gecesi’nin günü de, fazîlette gecesi gibidir.

(Muhammed Rebhâmî, Riyâdün Nâsihîn, 211-213.s.)