Dünya’da İslâm’a olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Son 5 yıldır İslam’a büyük ilgi gösteren Japonya’da yaşayan genç kız Leyko, Budist bir ailenin ferdi iken, İslâm ülkelerine çeşitli seyahatler yapmış, sonunda ezan sesinden etkilenerek İslam’a ilgi duymuş, daha sonra Kur’ân meali ve Nebî (s.a.v.)’in siyerini okuyarak 6 aylık bir araştırma sürecinden sonra Tokyo’daki İslâm Merkezi’ne giderek Kelime-i Şehâdet getirmiş ve İslâm’la şereflenmiştir. Bu safahatı kendisi şöyle anlatıyor:
“Özellikle hadîs kitapları beni İslâm’a hazırladı. Hadîsler sayesinde eski alışkanlıklarımın yerini alacak yeni alışkanlıklar edindim. Müslümân olduktan sonra kendimi yeniden doğmuş gibi hissetmeye başladım. Bu his beni hiçbir zaman terk etmedi.
Kelime-i Şehâdet getirdikten hemen sonra örtündüm ve örtümü bir daha çıkarmadım. Hatta Müslümân olduktan bir gün sonra çalıştığım şirkete başım örtülü bir şekilde gittim. Şirketin müdürü başörtülü bir şekilde çalışamayacağımı söyledi, ben de hemen şirketten istifa ettim. İşsiz kalınca hiç üzülmedim. Çünkü kalbimde Allâh’a karşı büyük bir îmân oluşmuştu. Ona tevekkül ediyordum ve Allâh’ın beni yalnız bırakmayacağını biliyordum. Allâh’a îmân etmiştim ve ne olursa olsun onun bana emrettiği gibi bir hayat sürmeye karar vermiştim. Müslümân olduktan sonra kendimi yeniden doğmuş gibi hissetmeye başlamıştım. Bu his beni hiçbir zaman terk etmedi. Başörtüsü benim her şeyim. Örtüm başımda olduğu zaman Allâh’ın bana olan şefkat ve sevgisinin daha fazla arttığını hissediyorum.
İslâm’a ve Peygamber efendimiz (s.a.v.)’e karşı içimde çok büyük bir sevgi var. Bir de Hz. Hatice (r.anha)’yı çok seviyorum ve elimden geldiği kadar Hz. Hatice (r.anhâ)’yı kendime örnek almaya çalışıyorum.”
(Gerçek Hayat Dergisi)