Âdem (a.s.), Cennet’te oturup konuşacak bir kimse ve kendisi ile sükûnet bulacağı bir zevce bulunmaksızın tek başına gezip dolaştığı sırada Yüce Allâh, ona, bir uyku verdi. Yüce Allâh, ona bir elem duyurmadan, sol eğe kemiklerinden birini alıp yerine et doldurdu. Âdem (a.s.), daha uykudan uyanmadan, Hz. Havva’yı, ondan yarattı. Âdem (a.s.), uyanınca başucunda bir kadının oturduğunu gördü. “Sen, Nesin? Sen, kimsin?” diye sordu. Hz. Havva: “Bir Kadın!” dedi. Âdem (a.s.): “Sen, ne için yaratıldın?” diye sordu.
Hz. Havva: “Sen, benimle sükûnet bulasın diye yaratıldım!” dedi. Melekler, Âdem (a.s.)’ın bilgisinin nerelere kadar ulaşabildiğini anlamak, ilmini sınamak için Hz. Havva hakkında ona: “Bu, nedir?” diye sordular.
Âdem (a.s.): “Bir kadın!” dedi. Melekler: “Onun ismi nedir?” diye sordular.Âdem (a.s.): “Havva’dır” dedi. Ona, ne için Havva ismi verildi?” diye sordular. Âdem (a.s.): “Kendisi, canlı bir şeyden yaratıldığı için!” dedi. Yüce Allâh; Âdem (a.s.)’la Hz.Havva’nın cennette yaşamalarına ve orada yaklaşmalarını yasakladığı bir tek ağaç dışında- Cennet nimetlerinden bol bol yararlanmalarına müsâade etti. Ayrıca; İblis’in de, kendilerine düşman olduğunu açıklayıp: “O, sakın sizi, Cennetten çıkarmasın!” buyurarak uyardı. İblis, tuzağa düşürme işine ağıtla başladı. Âdem (a.s.)’la Hz. Havva, ona:
“Sen ne için ağlıyorsun?” diye sordular. İblis: “Sizin, öleceğinize ve içinde bulunduğunuz şu nimet ve ikramlardan ayrılacağınıza ağlıyorum!” dedi.Bundan sonra, İblis, onların yanına tekrar geldi. Kendilerinin iyiliklerini istediğine yemin edip onları, aldattı. Yasak ağacın meyvasından yedirerek edep yerlerinin açılmasına, Cennetten çıkarılmalarına sebep oldu.
Âdem (a.s.) ile Hz.Havva’ya, Cennet’teki belli bir ağaçtan yararlanmalarının yasaklanması ise bir imtihan olup, hem kendileri, hem zürriyetleri hakkında, yerine getirilecek İlâhî hükmün bir gereği idi.
(M. Asım Köksal, İslam Tarihi)