Haramın İnsan Üzerindeki Etkisi

Haramın İnsan Üzerindeki Etkisi. Yiyecek, giyecek, içecek ve havamızın tenimiz üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu gibi huy ve karakterimizi de etkilediği ve ağzımızdan girenlerin helâl ve temiz olmasına dikkat ettiğimiz gibi kulağımızdan giren sözlerin, gözümüzden giren görüntülerin de haram olmamasına çok dikkat etmeliyiz.

Doktorlar, yediklerimizin organlarımız üzerinde etkili olduğunu, bazı yiyecek ve içeceklerin hastalıklara sebep olabileceğini söylüyorlar. Bazı hastalıkların kalıtım yoluyla anadan, babadan geçebileceğini söyledikleri gibi kalıtım yoluyla huy ve karakterlerin de geçebileceğini ifade ediyorlar. Yiyecek, giyecek, içecek ve havamızın tenimiz üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu gibi huy ve karakterimizi de etkilediğini söylerler. Onun için ağzımızdan girenlerin helâl ve temiz olmasına dikkat ettiğimiz gibi kulağımızdan giren sözlerin, gözümüzden giren görüntülerin de haram olmamasına çok dikkat etmeliyiz.
Hz. Ömer (r.a.)’in oğlu Abdullah (r.a.), hasta ziyareti için İbni Amir (r.a.)’in yanına gidip “Bana duâ etmez misin? deyince Abdullah (r.a.), “Ben, Allâh Resûlü (s.a.v.)’den şöyle duydum: “Abdestsiz namaz kabul edilmez, hazineden çalınandan verilen sadaka da kabul edilmez.” (Müslim) dediğini söyledikten sonra “Sen Basra’da (Vali) idin.” demiştir. Yani, Hz. Ömer (r.a.)’in oğlu Abdullah (r.a.), eski valiye, tevbe etmesini, bir şekilde hazineden haram bulaşabileceğine dikkat çekmiştir. Yardımın büyüğü küçüğü olmayacağını, helâlinden olan küçücük yardımın Allâh (c.c.) katında büyüyeceğini ifade eden Peygamberimiz (s.a.v.): “Kim, helâl kazancından, bir hurma kadar tasadduk ederse, -ki Allâh (c.c.), ancak temiz olanı kabul eder- şüphesiz Allâh (c.c.) o temiz sadakayı sağ eliyle kabul eder, sonra sizden birinizin tayını büyüttüğü gibi onun hurma kadar olan sadakasını dağ kadar büyütür.” (Buhâri) buyurur.
Ebû Hûreyre (r.a.) şöyle dedi: “Allâh Resûlü (s.a.v.) buyurdu ki: “Allâh (c.c.), temizdir, ancak temizi kabul eder. Allâh (c.c.), peygamberlere emrettiğini, mü’minlere de emreder.”
Allâhü Te’âlâ buyurdu ki: “Ey elçiler, güzel şeylerden yeyin ve salih amel işleyin. Şüphesiz ben yaptıklarınızı bilirim.” (Mü’minun s. 51) “Ey iman edenler, size verdiğimiz rızkın temizinden yiyiniz.” (Bakara s. 172)
(Basından Derleme)