1. Makâmınız ve mevkiniz ne olursa olsun, size “siz” diye hitap edene “sen” demeyin. 2. Ödünç aldığınız parayı, parayı veren kişi hatırlamadan önce iade edin. 3. Hiç kimseye “ah, yani henüz evli değil misin” “çocuğun yok mu” “neden bir ev almadın” ve ya “neden bir araba almıyorsun” gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir. 4. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez. 5. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir sonraki ödemeyi siz yapmaya çalışın.

6. İnsanların konuşmasını asla kesmeyin. Sözlerini bitirmelerine izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini anlamaya çalışın. 7. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın. 8. Bir kişiye şaka yaptığınızda o kişi bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın. 9. İyi bir şey gördüğünüzde insanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin. 10. Biri size yardım ederken “teşekkür ederim” deyin. Teşekkür ifade eden kelimeleri en çok kullandığınız kelimeler haline getirin.

11. Arkadaşlarınızı kalabalıklar içinde değil başbaşayken eleştirin. 12. Birine kilosu hakkında yorum yapmayın. 13. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola ve ya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz. 14. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın “inşallah iyisindir” demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda bırakmayın. 15. Temizlik görevlisine, kurumun yöneticisi ile aynı saygıyı gösterin. Makamı olmayan birine ne kadar kaba davrandığınıza çoğu insan dikkat etmez ama onlara saygılı davranırsanız insanlar bunu fark edeceklerdir. 16. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak büyük kabalıktır.

twitter.com/mondermehmet

Bir Yorum Bırak