Hz. Ali (r.a.) buyurdu ki:
«Ey Oğul!…
Herşey şeyden önce Allah’dan hakkıyla kork. Bütün emirlerini yerine getir. O’nu zikretmekle kalbini yaşat. İpine sımsıkı sarıl. Eğer tutunursan Rabbinle aranızdaki bağdan daha kuvvetli hangi bağ bulunabilir.
Allah yolunda hakkıyla çalış. O’nun uğrunda mücâdele etmekten çekinme. Herhangi bir kimsenin ağır sözleri seni yolundan alıkoymasın. Nerede olursan ol, Hakk’a ulaşmak için bütün güçlükleri aşmaya çalış.
İslâmiyette ne var ise hepsini anla ve öğren. Kendini güçlükler karşısında sabretmeğe alıştır. Zîra haksızlık karşısında Hakk’a sabretmek en iyi ahlâktır. Bütün işlerde Allah’a sığın. Zira O en iyi koruyucu, en iyi barınak ve en yakın kurtarıcıdır. Her işinde Allah’a teslim ol. Zira insanoğluna herşeyi bahşeden de O, mahrum eden de O’dur.
Allah’ın karşısında kuvvet ve kudretsizliğini düşün.Her hususda O’na ihtiyâcın vardır. O’na yönel,  rızâsını dile, cezasından kork. Emirlerini yerine getirmeğe çalış; Zira O iyilikten başkasını emretmez. Yasaklarından kaçın, çünkü o kötülükten başkasını yasaklamaz…»
(Hz. M. Sâmi (k.s.), Hz. Ali r.a.)