YEMEĞE TUZLA BAŞLAMAK

Yemeğe tuzla başlamak, bitirmek ve sağ elle yemek Peygamberimiz (s.a.v.)’in bizlere örnek teşkil edecek sünnetidir. Onun bütün amelleri elbette bizim için daha hayırlı ve Allah (c.c.)’a yaklaşmaya vesiledir. Kaldı ki, insan bu dünyada kendi sağlığı ve saadeti acısından da mutlaka gerekli ve faydalıdır.

Tuz vücut için en az su kadar zaruri olan gıda maddesidir. Dokular ve hücrelerin hayatiyeti su ve tuzla kaimdir. Vücut tuzsuz kaldığı vakit takatsiz ve mecalsiz kalır. Tansiyon dü­şer. Böbrekler yeteri kadar idrar yapamaz id­rar miktarı azalır. Tuzsuz yemek yenmez-Yemeğin lezzetini tuz verir. Mide sıkıntısı tuzla düzelir. Vücudun kuvveti tuzla mümkün­dür. Tuz mikrop öldürücü bir kuvvettir. Tuz bulunduğu vasatla su toplar, orayı sulandırır, suyu kendine çeker. Ağıza parmakla bir mik­tar tuz alınınca derhal tükrük bezleri salya salgılamaya başlar. Aynı zamanda ağızdaki mikropların öldürülmesine sebep olur.

Netice olarak tuzla başlamak ve bitirmek-Gastrit, ülser, hazımsızlık gibi mide hastalıklarında, Diş çürümelerini önlemede Gıdanın hazmedilişini kolaylaştırmada, Ağız temizlemede, ağız kokusunu gidermede. Ağız­daki mikropların öldürülmesinde faydalıdır. (Tıp Fak. Fizyolojiliği)