Takipçilerimizin üzüntüden kurtulmak için dua ve borçtan kurtulmak için dua paylaşmamızı talep etmesi üzerine derlemiş olduğumuz bu duayı sizinle paylaşıyoruz. İstifade etmenizi ve bu duayı tanıdıklarınızla, sevdiklerinize paylaşmanızı temenni ederiz. Her koşul ve şart için bir dua paylaşmaya gayret eden web sitemizde merak ettiğiniz bir çok duayı bulabilirsiniz. Bulamadığınız dualar ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçerek eklenmesini sağlayabilirsiniz. Dini konularda kafanıza takılan sorularda da bize danışabilirsiniz. Lafı uzatmadan borçtan kurtulmak için okunacak duaya geçiyoruz.

Üzütünden Kurtulmak İçin Okunacak Dua ve Borçtan Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Ebû Sa’îd el-Hudrî (r.a.) rivâyet ediyor: Resûlullâh (s.a.v.) bir gün mescidi teşrîf ettiler. Orada Ensar’dan Ebû Ümâme (r.a.) isimli zâtla mülâkı olunca. Ona: “Ey Ebû Ûmâme, niçin seni namâz vakti dışında mescidde oturmuş görüyorum?” diye sordular: “Peşimi bırakmayan bir sıkıntı ve borçlarım sebebiyle ey Allâh’ın Resûlü (s.a.v.)” diye cevâb verdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.): “Sana bazı kelimeler öğreteyim mi? Bunları okursan, Allâh senden sıkıntıyı giderir ve borcunu da ödersin.”

“Evet ey Allâh’ın Resûlû (s.a.v.), öğret” dedim.

“Öyleyse akşama çıktın mı sabaha erdin mi şu duâyı oku” diye buyurdular:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُبِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَ أَعُوذُبِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَ أَعُوذُبِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ.

Allâhümme innî e‘ûzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazeni ve e‘ûzü bike mine’l-‘aczi ve’l-keseli ve e‘ûzü bike mine’l-cübni ve’l-buhli ve e‘ûzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricâli.

Manası: Allâh’ım! Üzüntüden ve kederden sana sığınırım. Aczden ve tembellikten sana sığınırım, korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun galebe çalmasından ve insânların kahrından Sana sığınırım.

Ebû Ümâme (r.a.) der ki: Ben bu duâyı yaptım Allâh (c.c.) benden gamımı giderdi, borcumu ödedim. (Ebû Dâvûd, Salât, 367)

Bir Yorum Bırak