Oruçluyken Gusül Abdesti Almak Gerekirse Ne Yapılmalıdır?

Ramazan ayında tüm Müslümanlar farz olan Ramazan orucunu tutmaktadır. Bu oruç tutulurken gusül abdesti alma ihtiyacı doğarsa, gusül abdesti almak gerekirse ne yapmalıdır?

Oruçluyken Rüyalanmak Orucu Bozar mı?

Kişinin rüyasında kendisini cima ederken görmesi durumunda boşalma olsun veya olmasın kâmil bir cima vaki olmadığı için keffaret gerekmez. Boşalma olması halinde orucun kazasının gerekmemesinin delili şu hadisi şeriftir.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

 “Ebu Said el-Hudri’den (Allah ondan razı olsun) Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Üç şey oruçlunun orucunu bozmaz; kan aldırmak, kusmak, rüyalanmak.” (Sünenu’t-Tirmizî: 719)

Oruçluyken Rüya Görüp Boşalan Kişi Ne Yapmalıdır?

Ancak rüya görüp de boşalan kişinin gusletmesi vacip olur. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ‘den şöyle rivayet edilmiştir:

Müminlerin annesi Ümmü Seleme’den (Allah ondan razı olsun) şöyle dediği rivayet edilmiştir: Ebu Talha’nın hanımı Ümmü Süleym Allah Resulü’ne gelip şöyle demiştir:

“Ey Allah’ın Resulü! Allah hakkı beyan etmekten hayâ etmez. Kadın ihtilam olsa gusül gerekir mi?” (Bunun üzerine) Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Evet. Islaklık hissettiğinde.” (El-Buhârî: 282)