İsveç Jimnastiği ve Namaz

İsveç Jimnastiği ve Namaz. Pehr Henrik Ling’in, bugün bütün ülkelerde tatbik edilen jimnastik çalışmalarının temelini namaz hareketlerinden ilhâm alarak çeşitlendirdiği bilinmektedir.
İsveç Jimnastiğinin kurucusu olarak spor tarihine geçen Pehr Henrik Ling 1776 yılında İsveç’in Smaland bölgesinde dünyaya gelmiş ve edebiyat tahsili yapmıştı. O yıllarda Ling’i bir seyahat merakı sardı. Önceleri yakın şehirlere kadar çıktığı kısa geziler, günün birinde Afrika’ya, Fas’a kadar uzayıverdi. Bir Avrupalı, hele bir İsveçli için Fas, her yönüyle insanı cezbeden bir ülkeydi. Halkın cana yakınlığı, dürüstlüğü, yardımlaşmaları ve ibadetleri, Ling’in kendi ülkesinde asla bulamayacağı şeylerdi. Hele hele müslümanların abdest alarak sık sık temizlenmeleri o zamanlar suya ve temizliğe karşı hiçbir sempati duymayan Avrupalılar için, gerçekten şaşkınlık vericiydi. Bütün bunların sonucunda Ling, İslâmiyetle kendi dinini kıyaslama imkânı elde etti.
Spora meraklı bir insan olan Henrik Ling’in dikkatini çeken ilk şey, abdest ile namaz sırasında yapılan hareketler oldu. Kendisi eski Yunan tarihini de incelemiş ve onların vücut terbiyesiyle alâkalı hareketlerini araştırmıştı. Bu hareketler, bazı organların aşırı derecede ve dengesiz bir şekilde yorulmasına yol açıyordu. Oysaki Müslümanların ibâdetleri sırasında yaptığı hareketler, bel, diz, boyun, bacak ve kolların dışında el ve ayak parmaklarının dahi mükemmel bir şekilde çalıştırılmasını sağlıyordu. Üstelik günde beş vakte taksim edilen bu hareketler, süreklilik arzettiği için anatomik ve fizyolojik açıdan da değer taşıyordu. Ling, müslüman olmadığı için namaz ibâdetinin vücud sağlığıyla birlikte ruh sağlığını da kazandırdığını bilemiyordu. Fakat sadece vücud üzerinde elde ettiği netice dahi onu büyülemeye yetmiş ve yıllardır kendisini kıvrandıran kol ağrıları, yok denecek kadar azalmıştı.
Henrik Ling, daha sonra ülkesine dönerek Stockholm’daki “Kraliyet Jimnastik Yüksek Enstitüsü’nü kurdu ve öğrenci yetiştirmeye başladı. Bugün bütün ülkelerde tatbik edilen jimnastik çalışmalarının temelini, Ling’in namaz hareketlerinden ilhâm alarak çeşitlendirdiği hareketler teşkil etmekte ve Fizik Tedavilerinde de aynı hareketler yaptırılmaktadır.
(Gerçeğe Doğru Dergisi, sayı 11, s.6)