Fitre Ne Zaman Vacip Olur?

Fitre sadakası ne zaman vacip olur sorusuna bu günlerde sıkça rastlanmaktadır. Mevlana Takvimi olarak sizlerin Ramazan ayında merak ettiğiniz bu ve benzeri soruları cevaplamak için gayret ediyoruz. Fitre ne zaman vacip olur? Fitre miktarı ne kadar? gibi soruların cevabını web sitemizde bulabilirsiniz. Bugün öncelikle Hanefi mezhebine göre fitreyi inceleyeceğiz.

Fitre Ne Zaman Verilebilir?

Kısa cevaplamak gerekirse fitre Ramazanın başında verilebilir. Hanefî mezhebine göre sadaka-i fıtır bayram sabahı fecrin doğuşuyla vacip olur. Bu hususta varit olan emir “muvassaen vucüp” yani geniş zamanlı bir vacibiyet ifade etmektedir. Bu yüzden sadaka-i fıtri ölmeden önce her hangi bir zamanda vermek yeterli olur. Ancak bayram namazına gelmeden önce ödemek müstahaptır. Bunun dışında Ramazanın başında verebileceği gibi Ramazandan bir yıl veya on yıl sonra da edâ olarak verilebilir.

Fitre ne zaman vacip olur ?

Fitre Ramazandan Önce Verilir mi?

Fitre Ramazandan önce verilir mi? sorusuna iki cevap verilmiştir. Her ne kadar Ramazandan önce de ödenebilir yönünde görüş varsa da muteber olan görüşe göre Ramazandan önce vermenin caiz olmayacağıdır. (Şeyh Zade Damat Efendi, Mecmeul- Enhur, 1/226)

Bayram sabahı fecrin doğuşuyla vacip olduğu için, fecrin doğuşundan sonra Müslüman olan birine ve fecrin doğuşundan sonra doğan bebeğe fıtır sadakası vacip olmaz.

Şafiî mezhebine göre fıtır sadakası dar vakitli bir ibadettir. Bayram akşamı güneşin batışından sonra vacip olur. Ramazanın birinci gününden itibaren verilebilir. Ancak, bayramın birinci günü güneşinin batışına kadar mazerete binaen geciktirilebilir. Mazeretsiz bayramın birinci günü güneşin batışına kadar geciktirmek veya güneşin batışından sonraya bırakmak haramdır.