Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? sorusuna cevap arıyoruz. Bu konuda İmam Ebu Yusuf ve İmam eş-Şafii’nin başta olmak üzere İslam alimlerinin görüşlerini ileteceğiz. Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde bu tarz paylaşımlarımız sıklıkla devam edecektir. Siz de aklınıza takılan soruları iletişim bölümünden bize danışarak cevap alabilirsiniz. Ayrıca cevaplar sitemizde de yayınlanmaktadır.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı? Oruçluyken Diş Fırçalanır mı?

Soru: Oruçluyken diş fırçalanır mı?

Cevap: Oruçlu kişinin diş fırçalamasında bir beis yoktur. Bu konuda macun kullanmadan diş fırçasının ıslak veya kuru olması arasında fark yoktur. İmam Ebu Yusuf (Allah ona rahmet etsin) ıslak olması durumunda mekruh olacağını söylemiştir.

İmam eş-Şafîî (Allah ona rahmet etsin) ıslak olması durumunda gündüzün sonunda kullanılmasının mekruh olacağını söylemiştir. Alâuddin Ebû Bekr el-Kâsânî Bedâyius-Sanâi’ fî Tertibi’ş-Şerâi kitabında şöyle der: Biz her iki imama karşı şu hadisi delil olarak getiririz:

Hazreti Aişe’den (Allah ondan razı olsun) şöyle dediği rivayet edilmiştir: Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Oruçlunun en güzel hasleti misvak kullanmasıdır.” (Sünenu İbn Mâce: 1677)

Önemli Not: Oruçlunun öğlene kadar misvak kullanmasında kerahat görülmemişse de öğleden sonra ve özellikle taze misvak kullanımı uygun görülmemiştir. Taze misvakın suyunda vücuda katkı sağlama (ilaç) özelliği bulunmaktadır.

Bir Yorum Bırak